Sayısal Tasarım 2. Deney Hazırlık Cevapları

Karadeniz Teknik Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Sayısal Tasarım dersi ikinci deneyinin hazırlık sorularının cevapları..

DENEYİN ADI: LOJİK FONKSİYONLARIN SADECE TEK TİP KAPILARLA (SADECE NAND (VEDEĞİL), SADECE NOR (VEYADEĞİL)) GERÇEKLENMESİ VE ARİTMETİK İŞLEM DEVRELERİ

Açıklamalar: NAND ile NOR şeklinde aynı tür kapı elemanları kullanarak VE (AND), VEYA (OR) ile TÜMLEME (KOMPLEMENT) şeklindeki temel lojik kapıları gerçekleştirmek mümkündür. Bunun amacı, maliyeti en aza indirmek için tercih edilen aynı tür kapılarla tasarım yapma yönteminin temel kapıların gerçeklenmesinde de kullanılabildiğini göstermektedir. Maliyeti azaltmak için ilk olarak karmaşık fonksiyonlar indirgenir ve bu indirgenmiş ifadeler NAND ve NOR şeklindeki aynı tür kapılar kullanılarak gerçeklenir.
Bu deney 2 alt deney içermekte olup bunlardan birincisi Çarpımlar Toplamı şeklinde verilen bir ifadenin sadece NAND kapılarıyla gerçeklenmesine yöneliktir. İkincisi ise Toplamlar Çarpımı şeklinde verilen bir ifadenin sadece NOR kapılarıyla gerçeklenmesine yöneliktir.

DENEY 2.1.
Çarpımlar Toplamı Şeklinde Verilen Bir İfadenin Sadece NAND Kapılarıyla Gerçeklenmesi

Deney sorusu: F(A,B,C)=Σ(1,3,6,7) şeklinde minimum terimler biçimiyle verilen lojik fonksiyonu sadece iki girişli NAND lojik kapı elemanları ile (74LS00 entegresi) kullanarak gerçekleyiniz.

1-  Lojik fonksiyonun doğruluk tablosunu çiziniz.

2- Verilen lojik fonksiyonu indirgeyiniz. İndirgenmiş fonksiyonu çarpımlar toplamı şeklinde ifade ediniz.

3-  İndirgenmiş lojik ifadeyi sadece NAND kapıları kullanarak devre tasarımını çiziniz.

DENEY 2.2
Toplamlar Çarpımı Şeklinde Verilen Bir İfadenin Sadece NOR Kapılarıyla Gerçeklenmesi

Deney sorusu: F(A,B,C)= (A+B)(A’+C) şeklinde toplamlar çarpımı ile verilen lojik fonksiyonu sadece iki girişli NOR lojik kapı elemanları ile (74LS02 entegresi) kullanarak gerçekleyiniz.

1. Lojik fonksiyonun doğruluk tablosunu çiziniz.

2. İndirgenmiş lojik ifadeyi sadece NOR kapıları kullanarak devre tasarımını çiziniz.

Deney 2.3: Bu deneyde toplama ve çıkarma işlemlerinin yapıldığı aritmetik devreler gerçeklenecektir. Tasarım yöntemi ve çalışma prensibi açısından bu devreler birer kombinezonsal devredir. Deney esnasında yarı toplayıcı, yarı çıkarıcı ve tam toplayıcı devreler gerçeklenecektir.

Ön Hazırlık çalışmaları:
1. Yarı toplayıcı, yarı çıkarıcı ve tam toplayıcı devreleri için gerekli kapı elemanlarını ve bunlara ilişkin tüm devreleri (entegreleri) belirleyiniz.
2. Yarı toplayıcı, yarı çıkarıcı ve tam toplayıcı devreleri için doğruluk tablosunu hazırlayınız.
3. Yarı toplayıcı, yarı çıkarıcı ve tam toplayıcı devrelerinin tasarımlarını çiziniz.
Not: Tam toplayıcı iki adet yarı toplayıcıdan elde edilecektir.

Diğer deneylerle ilgili yazılara buradan ulaşabilirsiniz..

4 thoughts on “Sayısal Tasarım 2. Deney Hazırlık Cevapları

  1. Güzel paylaşım yalnız sorularda lojik fonksyonun dogruluk tablosunu isterken sen NAND ve NOR kapılarının Dogruluk tablolarını çizmişsin deney gelmeden düzelt :=)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.