AdBlock Detected

Bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz gibi görünüyor!

Ekibimiz bu web sitesinde kaliteli içerik üretmek için gerçekten çok çalışıyor ve reklam engellemeyi etkinleştirdiğinizi fark ettik. Reklam engelleyiciyi kapatarak içerik üretmeye devam etmemize destek olabilirsiniz.

Breadbord Nedir?

Breadbord doğrudan Türkçeye çevirdiğimizde ekmek tahtası anlamına gelse de elektronikçiler arasında devre tahtası, deney tahtası anlamına gelen isimlerle daha yaygın olarak kullanılır. Belki yanlış bir ifade olabilir ancak elektronik malzeme satılan yerlerde bu ürüne genellikle direk olarak bord denilir.

Breadbord’un ana kullanım amacı lehimleme yapmadan hızlı bir şekilde devre kurup test etmemize olanak sağlar. Özellikle bu tarz olaylara yeni başlayanlar yada küçük çaplı devrelerle uğraşan insanlar arasında oldukça yaygın bir kullanımı vardır. Aynı zamanda teknik okullarda deney setlerinin üzerinde sabit olarak bulunur ve deneyler sırasında kurulacak devre bağlantılarının doğrudan yapılmasına olanak sağlamaktadır.

Breadbord’un özelliklerine değinecek olursak. Bord üzerinde yatar olarak görülen kırmızı ve mavi çizgiler bordun o bölümündeki deliklerin yatay olarak bağlantılı olduğunu ifade etmektedir. Resimdeki borda baktığımızda yatay kutucuklar 5’erli gruplara bölünmüştür. Yani her 5’erli grup kendi arasında yatay olarak bağlantılıdır. Bu anlatılan koşullar üstte ve altta ki bölümlerin ikisi içinde geçerlidir.

Bordun orta kısmında kalan ve sol köşesinde a,b,c,d,e,f,g,h,i,j şeklinde adlandırılan kısımlar ise orta bölümde ikiye ayrılmıştır yani a,b,c,d,e harflerinin olduğu bölüm bir grup f,g,h,i,j harflerinin olduğu bölüm bir grup olarak düşünülebilir. Bu iki grup da yukarıdan aşağıya doğru (sütun olarak) birbiriyle bağlantılıdır. Başka bir deyişle 1 sütununda ki a ile e bordun içerisinden kısa devredir. Resimde ki bord üzerinde toplamda 30 sütun vardır ve bu kural hepsi için geçerlidir.

İkinci resimde de bordun iç yapısı görülmektedir ..

Elimden geldiğince açık ve sade bir şekilde konudan bahsetmeye çalıştım anlamadığınız bölümleri yorum olarak yazabilirsiniz en kısa sürede geri dönüş yapılacaktır.

 

4 thoughts on “Breadbord Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.