AdBlock Detected

Bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz gibi görünüyor!

Ekibimiz bu web sitesinde kaliteli içerik üretmek için gerçekten çok çalışıyor ve reklam engellemeyi etkinleştirdiğinizi fark ettik. Reklam engelleyiciyi kapatarak içerik üretmeye devam etmemize destek olabilirsiniz.

KTÜ EEE 2. Sınıf Seçmeli Dersler Hakkında(Bahar)

Merhaba arakdaşlar öncelikle yazı biraz geciktiği için kusura bakmayın. Bu dönem ilk kez ikinci sınıf bahar dönemi okuyacak arkadaşlar için seçmeli dersler hakkında kısa bilgiler vermek istiyorum.

Öncelikle bu dönemde daha önceki dönem olduğu gibi iki seçmeli ders hakkınız olacak. Bunlardan ilkli İş güvenliği diğer mühendislik etiği.
Ben iş güvenliği dersini seçmiştim bunun sebebi ise hem lise hemde yüksek okul yılarımda Tıp Elektroniği bölümü okumuş olmam ve iş sağlığı ve güvenliği hakkında eğitim sertifikalarına sahip olmamdı. Şimdi sizler seçim yaparken nelere dikkat etmelisiniz bu dersler sizlere neler katar bu konuları hemen açıklıpğa kavuşturalım.

Öncelikle iş güvenliği dersinden başlayacak olursak bu derste size verilmek istenilen belli başlı bilgiler var. Bunlar;

1. İş sağlığı ve güvenliği nedir? Amaçları nelerdir
2. İş veren ve işçinin hukuki sorumlulukları nelerdir?
3. Elektrik tesislerinde güvenlik.
4. Yangın nedir? Çeşitleri ve nedenleri..
5. İlk yardım ve elektrikte ilk yardım.

Bir dönem boyunca sizlere bu ana başlıklar altında çeşitli bilgiler verilecektir. Öncelikle bu dersi YRD. DOÇ. Dr. Fatih Mehmet NUROĞLU hocamızdan almıştık. Bir diğer öenmli nokta ise öğrenciler bu konuda sıkça sorular sorabiliyor. Bu dersi alan arkadaşlar herhangi bir sertifikaya sahip olmuyor. Ancak geçen yıl Trabzon İtfaiyesinden yetkililer okula gelerek bizlere temel ilk yardım ve yangınlar hakkında uygulamlı olarak yaklaşık 3 saatlik bir eğitim vermişlerdi. Bu eğitim için bile bu ders seçilebilir diyebilirim.

Herkesin en çok merak ettiği bir başka konuda hoca sınavları nasıl yapar, zor sorar mı vs. Arkadaşlar şunu kesinlikle garanti edebilirim derse gelip dersi dinlerseniz ekstra olarak çalışmanıza gerek bile kalmadan bu dersi rahatlıkla geçebilirsiniz.

Birazda kısaca Mühendislik Etiği dersinden bahsedelim. Ders içeriği olarak aşağıdaki ana başlıkları kapsamkta.

  1. Mühendislik etiğinin önemi.
  2. Mesleki etik ile kişisel etik arasındaki farklar.
  3. Etik ilkeleri.
  4. Etik teorileri arasındaki farklar.
  5. Etik problemleri nasıl çözülür?

Des genel olarak bu ana başlıklar altında işlenmektedir. Bu derside İş sağlığı dersinde olduğu gibi YRD. DOÇ. Dr. Fatih Mehmet NUROĞLU hocamız vermekte. Dersin içeriğine uygun olarak öğrencilerden sunum şeklinde ödevler istiyor. Bir konu belirleniyor ve konu sahibi kişi konuyu araştırıp sınıfa geliyor daha sonra topluca bu fikrin etik olup olmadığı hakkında karşılıklı fikir alışverişleri yapılıyor. Bence içerik ve anlam kavramı olarak bu ders İş güvenliği dersine göre bir tık daha ağır kalıyor. Ayrıca sınav zamanlarında bizler rahat rahat kantinde dolaşırken bu dersi alan arkadaşların harıl harıl ders çalıştığına şahit oldum.

Arkadaşlar genel olarak benim söyleyeceklerim bu kadar umarım kafanıza takılacak noktalara değinmeyi başarabilmişimdir. Farklı soruları olan arkadaşlar yorum yazarak soruları sorabilirler kısa süre içerisinde cevap vereceğim.

Yazıyı faydalı bulduysanız arkadaşlarınızla paylaşmayı ihmal etmeyiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.