AdBlock Detected

Bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz gibi görünüyor!

Ekibimiz bu web sitesinde kaliteli içerik üretmek için gerçekten çok çalışıyor ve reklam engellemeyi etkinleştirdiğinizi fark ettik. Reklam engelleyiciyi kapatarak içerik üretmeye devam etmemize destek olabilirsiniz.

Milyon “kuruşluk” vurgun!

İyi akşamlar dostlar. Uzun zaman önce farkına vardığım ancak nedense burada yazmadığım bir hırsızlık olayını sizlerle paylaşmak istiyorum. Öncelikle şunu belirtmek isterim başlıktan da anlaşılacağı üzere bu başlangıçta büyük bir vurgun gibi görünmeyecek size ancak yazının tamamını okuduğunuzda sizlerinde olaya benim gözümden bakacağınızdan çok eminim.. Daha fazla uzatmadan direk konuya dalıyorum.

Dostlar X bir şirket düşünün alışveriş olur gıda olur yedek parça olur aklınıza ne gelirse artık. Şirketimizin ismi X. Şirketimizi ben giyim üzerine düşünüp ona göre yorumlarımı yapacağım. Bu X şirketimiz Türkiye çapında bir şirket ve her ilde hatta ilçede bir kaç tane bayisi olan bir şirket olsun. Bilindiği üzere ülkemizde 80 milyon vatandaş yaşıyor bu bilginin altını çiziyorum ki aslında benim dikkat çektiğim sayıların büyük sayılar olmadığı anlaşılsın. X mağazamız tamamen bizleri düşündüğü için 10 tl ye sattığı çorapları 9.99 tl’ye, 50 tl ye sattığı pantolonları 49.99 tl’ye, 200 tl ye sattığı montu 199.99 tl’ye sattığını düşünelim. Söylediğim gibi bu 1 kuruşluk indirim tamamen bizi düşünerek yapılmış indirimler! Bu olayın psikolojik etkisine de geleceğim ancak önce konumuzu netleştirelim.

Mağazamızın günde 100 bin fiş kestiğini düşünelim. İnanın ki ben olaya pembe gözlüklerle baktığım için rakamları küçük tutuyorum gerçek rakamları sizin yorumunuza bırakıyorum. Şimdi bu 100 bin alışverişin nakit olduğunu düşünelim zaten fiyatların hepsi 99 kuruş ile bittiği için o ayrıntıyı belirtmeye gerek yok. Dostlar can alıcı nokta da tam olarak burada ortaya çıkıyor 199.99 tl’lik alışveriş yaptınız da 200 tl veriyorsunuz ancak o 1 kuruş hiç bir zaman geri verilmiyor ve siz istemeseniz de zengin abilerimize 1 kuruşluk bir bahşiş vermiş oluyorsunuz ancak olay hiç de öyle sanıldığı kadar masum değil neden mi hemen açıklıyorum.
Bu 1 kuruşluk bahşiş 100 bin satış üzerinden düşünüldüğünde 100000 x 0.01 = 1000 tl gibi bir meblağ yapar ve bu da ayda 30 bin tl yılda ise 360 bin tl gibi devasa bir rakam yapar. Tabi ki de fiyasko bununla da sınırlı değil. Bu mağaza kestiği fişlerde satılan ürünün fiyatının 199.99 tl olduğunu devlete bildiriyor ancak sizden 200 tl alıyor yani o 1 kuruş resmi olarak mağazanın hesabına girmiyor bile yani bu paranın devlet gözünde hiç bir vergi karşılığı yok ve bu vergisi dahi verilmemiş 360 bin tl hiç bir hesap sorulmadan zengin abilerimizi birazcık daha zengin etmeye yarıyor. 1 kuruşla başlayan hırsızlığın ne boyutlara ulaştığını gördünüz mü dostlar adamlar bizden çalıyorlar ayrı birde devletten çalıyorlar..

Durum bundan ibaret 1 kuruşla başlayan yolculuk katlanıyor katlanıyor ve milyon tl ler olup vergisiz sorgusuz sualsiz birilerinin cebini dolduruyor. Peki sistem buna neden izin veriyor. Dostlar bu kuruş muhabbeti bizim ülkemize has bir durum değil yurt dışında da aynı sistem var ancak onlar 1 kuruşu para üstü olarak veriyorlar mı onu bilmiyorum. Yurt dışından alışveriş yapan arkadaşlar varsa onlar bizi bu konuda bilgilendirebilir. Bu sistem ilk ortaya çıktığında tamamen psikolojik bir hamle olduğu ve insanlara 100 tl yi 99.99 tl olarak göstermenin psikolojik olarak onları alışverişe yönelteceğini söylemişlerdi ve bence bu fikirlerinde başarılı da oldular ancak olayı biraz daha irdelediğimizde hiç bir şeyin o kadar masum olmadığı çok net bir şekilde görülüyor. Bu bir soygundur ve adamlar bunu güle oynaya ellerini kollarını sallaya sallaya yapıyorlar..

Umarım yeterice yalın ve açıklayıcı olmuşumdur. Şimdi bizler bu konuda ne yapabiliriz konusuna gelirsek birilerinin bizleri geçtim devletimizi soymasına izin vermemek adına herkes hakkını arayacak binlerce kişi bu konu hakkında ses çıkarsa elbet bir gürültü oluşur ve bu gürültü birilerinin kulağına gider. Eğer ki kalabalığın sesi yeterince gür çıkarsa bu birileri seçim arifelerinin birinde bu konuya bir el atarlar.

Dostlar bu söylediklerimi mantıklı bulur ve bana hak verirseniz bu konuyu başkalarının da öğrenmesi için lütfen bu yazıyı sosyal medya da paylaşın böylece belki bizimde birilerine bir faydamız olur. Olumlu yada olumsuz görüşlerinizi bildirirseniz de sevinirim..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.