AdBlock Detected

Bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz gibi görünüyor!

Ekibimiz bu web sitesinde kaliteli içerik üretmek için gerçekten çok çalışıyor ve reklam engellemeyi etkinleştirdiğinizi fark ettik. Reklam engelleyiciyi kapatarak içerik üretmeye devam etmemize destek olabilirsiniz.

PARDUS 17.0 ÇIKTI (AS BAYRAKLARI)

Merhaba dostlar. Uzun zamandır siteyi ihmal etmiştim aslında yazın için bir çok planlamam vardı çeşitli bahanelerden dolayı hersi rötarlı olarak hayata geçmeye başladı bundan sonraki süreçte elimden geldiğince siteyi daha aktif tutmaya çalışacağım. 

Yazının asıl konusuna dönecek olursak, daha öncede hakkında yazılar yazdığım “yerli” işletim sistemimiz olan Pardus’un Pardus 17.0 adı yeni bir sürümü yayınlandı. Gelin hep birlikte güncellenen yerli işletim sistemimizin bizlere ne gibi farklı özellikler getirdiğine bakalım.

Linux çekirdeği kullanan Pardus, Linux 4.9‘dan yararlanıyor. Pardus 17.0‘da masaüstü ortamı olaraksa  XFCE 4.12 kullanıldı. Böylece işlem yükü hafifletilerek çok daha hafif ve dengeli bir sistem elde edilmiş oldu.

Pardus 17 ile ekibin bir diğer amacı sistemin performansını arttırmak. Görsel açıdan yapılan iyileştirmeler aynı zamanda sistem kaynaklarının daha az kullanılmasını sağlayarak sistemin performansına olumlu yönde etki sağlıyor.

Linux çekirdeği 4.9.0 ile gelen Pardus işletim sisteminde donanımlarınız sorunsuz ve yüksek performanslı çalışırken Firefox , LibreOfficeThunderbirdVLC Media Player gibi yazılımların en güncel ve kararlı sürümlerini kullanabileceksiniz. Bu yazılımların yanı sıra tlp gibi yazılımların Pardus’a entegrasyonu sayesinde dizüstü bilgisayarlarda güç yönetiminin pil ömrü üzerindeki etkisini görebileceksiniz.

Pardus 17.0 sistem gereksinimleri

CPU (x64): En az: 500Mhz, Tavsiye edilen: 1.0 Ghz+
RAM: En az: 256 MB, Tavsiye edilen: 512 MB+
Gerekli Disk alanı: En az: 6GB, Tavsiye edilen: 8GB+
GPU: En az 640×480 çözünürlüğü destekleyebilen grafik işlemci

Pardus 17.0’ı bu adresten indirebilirsiniz..

 

Xfce(XForms Common Enviroment ) Nedir?

Linux ve Unix benzeri sistemlerle uyumlu bir masaüstü ortamı. Linux, BSD ve Solaris gibi çekirdeklerde çalışabilir ve düşük hızlardaki makineler için idealdır. Haiff yapısı ve GTK uyumu sayesinde birçok program sorunsuz çalışmaktadır. Xfce kütüphanelerini kullanmakta olan Mousepad metin düzenleyici, Xfmedia medya oynatıcısı ve Terminal gibi üçüncü parti yazılımlarda bulunmaktadır..

Yazımı beğendiyseniz ve destek olmak isterseniz aşağıdaki sosyal medya ikonlarını kullanarak yazılarımı kendi hesaplarınızda paylaşabilirsiniz..

2 thoughts on “PARDUS 17.0 ÇIKTI (AS BAYRAKLARI)

  1. I see you don’t monetize your page, don’t waste your traffic, you can earn additional cash every month because you’ve got hi quality content.

    If you want to know what is the best adsense alternative,
    search in google: adsense alternative Mertiso’s
    tips

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.