AdBlock Detected

Bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz gibi görünüyor!

Ekibimiz bu web sitesinde kaliteli içerik üretmek için gerçekten çok çalışıyor ve reklam engellemeyi etkinleştirdiğinizi fark ettik. Reklam engelleyiciyi kapatarak içerik üretmeye devam etmemize destek olabilirsiniz.

Tristör, Triyak ve Diyot

Diyot, tristör ve triyak güç elektroniği devrelerinde kullanılan anahtarlama elemanlarındandır.

Diyot: Kontrolsüz bir eleman olan diyodun anotu katotuna göre pozitif (+) potansiyeldeyken iletime geçer. Tersi durmda (-) ise kesimdedir. Diyotun iletim yönü anottan katoda doğrudur ve ters yönde dayanabileceği gerilimin üzerinde gerilim uygulandığında diyot deforme olur ve kullanılamaz. Yapılacak uygulamaya göre kullanılacak diyodun özellikleri hesaplanmalı ve uygun diyot kullanılmalıdır. Alternatif ve doğru gerilim uygulamalarında kullanılabilen diyot genellikle kontrolsüz doğrultucularda kullanılır.

Tristör: 3 bacaklı ve yarı kontrollü bir eleman olan tristörün anot, katod ve gate uçları vardır. Anot ucu katot ucuna göre pozitif potansiyeldeyken gate ucundan akım akıtıldığında tristör iletime geçer. Akıtılan akım tristörün iletime geçmesi için gerekli olan akımın eşik değerinin üzerinde olması gerekir. Bu değer seçilen tristörün kataloğundan öğrenilebilir. Tristörü kesime götürmek için anot ucunun katot ucuna göre negatif potansiyele getirilmesi gerekir. Tristörün iletimde kalması için gate ucundan akıtılan akımın sürekli olmasına gerek yoktur. Tristör bir kez iletime geçince gate akımı kesilse bile iletimde kalır. Alternatif ve doğru gerilim uygulamalarında kullanılabilen tristör genellikle kontrollü doğrultucular, eviriciler ve benzer uygulamalarda kullanılır.

Triyak: Küçük ve orta güçlerde kullanabilen yarı kontrollü bir anahtarlama elemanı olan triyak özellikle alternatif akım kıyıcılarında kullanılmak üzere üretilmiştir. Ters ve paralel bağlı iki tristörle modellenebilen triyakın iletime geçmesi için gate ucundan iletim akımı verilmelidir. Gate ucundan akım verildiğinde yüksek potansiyelli anot ucundan düşük potansiyelli anot ucuna doğru iletim sağlanır.

 

Diğer devre elemanları ile ilgili tüm yazılara buradan ulaşabilirsiniz..

NOT: İstek ve görüşlerinizi yorum kısmından iletebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.