AdBlock Detected

Bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz gibi görünüyor!

Ekibimiz bu web sitesinde kaliteli içerik üretmek için gerçekten çok çalışıyor ve reklam engellemeyi etkinleştirdiğinizi fark ettik. Reklam engelleyiciyi kapatarak içerik üretmeye devam etmemize destek olabilirsiniz.

Dikey Orman! (Bosco Verticale)

Öncelikle ülkelerin şehirleşme politikaları ne kadar mantıklıdır bu konu tartışılır ancak herkes doğa olmadan yapay bir hayatın sürülemeyeceğinin farkına varıyor yavaş yavaş. Şehirde betonlar içerisinde kalan insanlara bir nebze olsun katkı sağlayacak projelerden birisi olarak karşımıza çıkıyor “Dikey Orman” yada “Bosco Verticale” fikri.

İlk olarak İtalyan bir mimar ve şehir plancısı olan Steano Boeri tarafından tasarlanan ve yine İtalyanın Milano şehrinde inşa edilen proje çevre kirliliğinin azaltılması ve insanlara kalitesi yüksek bir hava sunulmak için hayata geçirilmiş. Biri 76 diğeri, diğeri 110 metre yükseklikte iki kule olarak tasarlanan binalarda yaklaşık olarak 900 ağaç ve 2000 çeşit bitki yer almaktadır.

Tasarımın amacı çevre kirliliğini azaltmak, daha yaşanabilir alanlar oluşturmak olsa da aynı zamanda çeşitli kuş ve böcek türüne de şehir içerisinde bir yaşam olanı oluşturmakta. Kulelerin her cephesine yerleştirilen balkonlar sayesinde fikir hayata geçirilmiş. Proje kapsamında kullanılan ağaç ve bitki türleri ekilecekleri yerin özelliği, kat yüksekliği gibi faktörler dikkate alınarak seçilmiş.

Projenin başarılı olacağına inanan İsviçreliler yine Stefano Boeri ile çalışarak benzer bir projeyi İsviçre’nin Lozan şehrinde hataya geçirmişler. Lozan şehrinde inşa edilecek 36 katlı (117 metre) binanın aynı tasarım ile Lozan merkezinde insanlar için bir oksijen kaynağı olması planlanmış.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.