Temsa Avenue EV

 Elektrikli araçların geleceğin teknoloji olduğundan artık hiç kimse şüphe duymuyor…

Özelliklede dünya genelinde devletlerin yapılan çalışmalara verdiği destekten, büyük firmaların bu alanda yaptığı yatırımlardan sektör için gelişmenin kaçınılmaz olduğu aşikar şekilde ortada. Sektördeki en büyük sıkıntının araçların minimum enerji maksimum verim için kullandıkları bataryalar. Batarya kimyasal açıdan en mükemmel hale getirilmeye uğraşılıyor bu çalışmalara önceki yazımızdan daha ayrıntılı şekilde ulaşabilirsiniz.

Türkiye  Avrupada otobüs ve hafif ticari araç üretiminde birinci, kamyon üretiminde ikinci sırada olması göz önüne alınarak dünyada bu alana yatırım yapılırken Türkiye de boş durma taraftarı değil elbette. Türkiye Cumhuriyeti Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü twitter sayfasından yaptığı açıklamada Temsa ve Aselsan ortaklığında yapılan çalışmalar sonucunda Türkiyenin ilk elektrikli otobüsü olan Avenue EV u piyasaya sunmaya hazırlanıyor.

Tanıtım Töreni Sabancı Centerda yapılan yüzde 100 yerli elektrikli otobüs Avenue EV tek şarjile 50-70 km gidebiliyorken 1 tekerlekli sandalyeli yolcu 35 ayakta 52 oturan kapasitesi ilede göz dolduruyor. Kesintisiz hizmet vermesi planlanan aracın 8 dakikada tam şarj özelliği dikkat çekiyor.

Rahat bir yolculuk sunmayı amaçlıyan aracın içerisinde klima sistemi, internet erişimi ve bir çok yüksek teknoloji kullanılması öngörülüyor.

İlerleyen zamanlarda ülke genelinde seyahat programları için Tesla ile çalışılmak istenilebilir. Nede olsa 2017 senesinde Tesla süpercharger istasyonlarının 9 ilimizde boy göstereceğini bildirmişti. Elbette Tesla kendi ürettiği elektrikli otomobilleri için yarım saatlik bir dolum için 275 km gideceğini öngörüyor iken bir ortaklaşmanın mı yoksa bir rekabet piyasanın mı oluşacağını hep birlikte göreceğiz …

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.