Yapay Dağ (Zihnin Sınırı Yok ki!)

O güzel insanlar o güzel atlara binip gittiler, demirin tuncuna insanın “yapayına” kaldık..

Binlerce çılgın fikrin ortalıkta gezdiği güzelim dünyamızda gün geçmiyor ki yeni bir beyin yakan fikir duymayalım.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) devasa kuleler, yapay ada, yapay deniz derken şimdilerde de yapay dağ yapma peşine düşmüşler ki çokça haklı sebepleri var.

Yağmurların oluşabilmesi için zemin ve bulutlar arasında belirli bir sıcaklık farkının olması ve bulutların yeterli nemi taşıyor olması gerekmekte. Yükselen bulutların taşıdığı nem sıcaklık farkı ile yoğunlaşır ve böylece yağmur olarak zemine geri döner. Bu mantıkla ne kadar çok bulut olursa o kadar çok bulut tutulur ve o kadar çok yağmur yağma ihtimali artar. Bu ihtimali kuvvetlendirmek isteyen BAE yapay dağ fikri üstünde çalışmalara başlamış.

ABD merkezli bilim kuruluşları University Corporation for Atmospheric Research ve National Center for Atmospheric Research‘teki araştırmacılarla beraber çalışılan projede, böyle bir dağın hava durumu üzerine etkilerinin ne olacağı, lokasyonun belirlenmesi gibi konular üzerinde araştırmalar yapılıyor.

En kısa sürede hayata geçirilmeyi planlanan proje gerçekleşirse muhakkak ki tarih kitaplarına ön sayfalardan giriş yapacak bilimsel bir adım olacaktır…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.