AdBlock Detected

Bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz gibi görünüyor!

Ekibimiz bu web sitesinde kaliteli içerik üretmek için gerçekten çok çalışıyor ve reklam engellemeyi etkinleştirdiğinizi fark ettik. Reklam engelleyiciyi kapatarak içerik üretmeye devam etmemize destek olabilirsiniz.

Çevreci Teknolojiler Her Geçen Gün Ucuzluyor

Jetgillerden aşına olduğumuz uçan araba efsanesi henüz yaygınlaşmamış olsa da yakın gelecekte hayatımıza iyiden iyiye girmiş olan elektrikli araçlar her geçen gün daha alınabilir hale gelmeye devam ediyor.
Bilindiği üzere elektrikli araçlar batarya, kontrol ünitesi ve motor gibi temel bölümlerden oluşmakta. Şüphesiz ki bu araçların maliyetinde en büyük pay sahibi bölümlerden birisi de batarya ünitesi hal böyle olunca bilim adamları her geçen gün farklı kimyasal incelemeler yaparak bu bataryaları hem daha ucuz hem daha performanslı hale getirmek için var gücüyle çalışıyor.
          ABD merkezli McKinsey şirketinin yapmış olduğu bir araştırmaya göre elektrikli araçlarda kullanılan yüksek kapasiteli bataryaların maliyetleri son 7 yılda %80 oranında azalmış bulunmakta. Bu konuda başı çeken firma olan Tesla ise kendi bünyesinde yapmış olduğu çalışmalar ile kullanıcılarına bu rakamlardan çok daha iyi sonuçlar verebileceğini vadediyor.

          McKinsey şirketinin yayınladığı raporun içerisinde ki bir diğer bilgi ise şirketlerin karlılığını etkileyen en büyük faktörün batarya maliyeti olduğu belirtiliyor. Ancak araştırma içerisindeki bilgilere göre 2030 yılına gelindiğinde batarya maliyeti sorun olmaktan çıkacak zira kWh başına maliyet 100 dolar seviyelerinin altına inmiş olacak. (Kişisel görüşüm olarak maliyetin bu fiyatların altına düşmesi için 2030 yılını beklemek zorunda olmayacağımızı düşünüyorum.). Araştırmanın detaylarına bakıldığında ise 2010 yılında bir bataryanın kWh üretim maliyeti 1000 dolar civarındayken 2016 yılına gelindiğinde bu maliyet 227 dolar seviyelerine inmiş bulunmakta. Bazı araştırmacılar ise bu fiyatların 2020 yılında 190, 2030 yılına gelindiğinde ise 100 dolar bandına gerileyeceğini belirtiyor. 

Bu durum Tesla grubunda ise biraz daha farklı ilerliyor. Teslanın hali hazırda üretmekte olduğu modellerin batarya maliyetlerine bakacak olursak 2016 yılında üretmiş oldukları bataryaların kWh başına maliyetlerin 190 dolar olduğunu açıklıyorlar yani buda gösteriyor ki diğer şirketlerin 2020 yılında ulaşacağı teknolojiyi Tesla firması günümüzde zaten kullanıyor. Durum böyle olunca da Tesla modelleri ile bu sektörde adından daha uzun yıllar boyunca bahsettireceğe benziyor.

8 thoughts on “Çevreci Teknolojiler Her Geçen Gün Ucuzluyor

  1. Geri bildirim: Boren | Oğuzhan Çakmak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.