FPS Nedir?

          FPS

 First Person Shooter, birinci kişi kamerasından oynanan oyunların genel adı ancak bizim işimize yarayacak olan anlamıyla, Frames Per Second yani anlayacağımız dile çevirirsek tam olarak saniye başına ekrana verilen kare sayısı demektir. Bir örnek verecek olursak herhangi bir işlem sırasında ekranda 50 FPS görünüyorsa bu değer ekranınızda saniye başına 50 tane resim gösteriliyor demektir. Başka bir ifade ile FPS değeri ne kadar yüksek olursa yapacağınız işlem sırasında aldığınız görüntü kalitesi o kadar yüksek demektir.

FPS değeri tabi ki görüntü ile alakalı bir birim olduğu için ekran kartınız bu değeri doğrudan doğruya etkiler. Ne kadar kaliteli ekran kartı o kadar kaliteli görüntü kalitesi demektir. Ancak tabiki de bir başına ekran kartı bunca yükün altından kalkamaz çünkü sistem bir bütün oluğu için FPS değerini ekran kartının yanı sıra işlemci, ram, anakart ve hdd gibi faktörler de doğruda etkiler.

Ne olduğunu öğrendiğimiz FPS değerini nasıl ölçeriz konusuna gelecek olursak.. Bu işlem için en yaygın kullanılan program Fraps‘dır. Programa nette yapacağınız bir arama ile kolayca ulaşabilirsiniz ve kurumu da kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.