AdBlock Detected

Bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz gibi görünüyor!

Ekibimiz bu web sitesinde kaliteli içerik üretmek için gerçekten çok çalışıyor ve reklam engellemeyi etkinleştirdiğinizi fark ettik. Reklam engelleyiciyi kapatarak içerik üretmeye devam etmemize destek olabilirsiniz.

DPİ nedir ? What is the DPİ ?

Dpi (dot per inch ) inch başına düşen nokta sayısı demektir. Çoğu kişi mouse ile ilgilendirsede (özellikle çözünürlüğü yüksek içerisinde hızlı olmanızı gerektirecek oyunlarla ilgilenenler (:  ) konunun aslında yazıcılarda tarayıcılarda vs. tarama yada baskı yoğunluğu birimi ( değeri ) olarakta kabul görmektedir.

Mouselarda bulunan Dpi tusları ile farklı ölçeklerde Dpi ayarları elde edilebilir .Örneğin yeni nesil mouselarda 600-800-1000-1200-1400…4800 gibi Dpi ayarlarında mouseunuzu kullanmanız mümkündür ki bunun için özellikle tasarlanmış tuşları mevcut olur genelde. Ayarladığınız Dpi oyunda istediğiniz noktaya odaklanmanızı kolaylaştıracağı gibi kaliteli bir oyun oynamanızıda sağlar. Özellikle Csgo gibi FPS ( bir önceki yazımızda bahsedilmiştir…) oyunlarda  yüksek Dpi ile daha kolay hedef tutturmayı ve nişan almayı sağlarsınız. Yüksek Dpi yı tercih etmeniz faydanıza olacaktır.

Yüksek Dpi da iken mousenuz oyunda yada windows ekranında çok hızlı hareket etmesinden yakınıyor iseniz , etmesi oldukça olağandır,oynanan oyunda yada windowstaki sensivity(duyarlılık) ı düşürmeniz yeterli olacaktır.

Örneklendirmek gerekirse
600 Dpi da ekran 600 parcaya bölünmüş
800 Dpi da ekran 800 parçaya bölünmüş
dolayısıyla 4800 Dpi da ekran 4800 parçaya bölünmüş olacaktır.
Ekran ne kadar çok parçaya bölünürse ekrandaki görünen veya oluşturulmak istenen görüntüde o kadar çok noktaya ulaşılabilir .Bu çoğu program özellikle photoshop gibi programlarda veya oyunda kaliteli iş çıkarmanızı sağlıyacaktır.

Çözünürlük açısından bakılacak olursada kullanılan bilgisayardan alınan görüntüleri ( grafikleri ) pikseller oluşturur. Çözünürlük grafikteki piksel yoğunluğudur.Görüntüyü(grafiği) meydana getiren nokta sayısındaki artış çözünürlüğün artmasını sağlıyacaktır ki noktalar arasındaki mesafenin az olması görüntüde ( grafikte) kaliteyi ve netliği arttıracaktır.

İşlemsel olarak 1 piksel 600 Dpi çözünürlükte
1 inch ( 2.54 cm) / 600 = 0,0042 cm olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.