AdBlock Detected

Bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz gibi görünüyor!

Ekibimiz bu web sitesinde kaliteli içerik üretmek için gerçekten çok çalışıyor ve reklam engellemeyi etkinleştirdiğinizi fark ettik. Reklam engelleyiciyi kapatarak içerik üretmeye devam etmemize destek olabilirsiniz.

Güneş Küreleri

Dünyayı güzelleştirmek adına güzel bir hareket daha..

          Alman mimar Andre Broessel tarafından geliştirilen güneş küreleri bizlere mevcut güneş panellerinden 400 kat fazla enerji üretmeyi vaat ediyor.

 

          Yaklaşık 6 yıl önce gelecek bilimci Raw Kurweil, 20 yıl içerisinde güneş enerjisi teknolojisinin dünyanın tüm enerji ihtiyacını karşılayabilecek düzeye gelebileceğini öngörmüştü. İnsanların bir yıl içerisinde harcadığı enerjiyi dünyanın bir saat içerisinde verebileceği düşünüldüğünde Kurweil’in bu öngörüsünün pek de imkansız olmadığı kanaatindeyim. Broessel’in tasarımıda bu öngörüyü destekler bir adım olmuş durumda.

          Güneş panellerinden 400 (bazı kaynaklarda 10000 olduğu yazıyor) kat fazla enerji üretebilen ve saatte 161 km hızda rüzgara dayanabilen bu küreler aynı zamanda yüzeylerini böcek, toz gibi çevresel faktörlere karşı koruyabilecek düzeyde tasarlanmış. Mevcut sistemlerden güneş kürelerini ayıran en önemli özellik silikon alt yapıyı kullanmak yerine güneş enerjisini yakalayan ve odaklayan balonların kullanılması.

          Güneş küreleri kullandıkları yazılım sayesinde sürekli olarak güneşe yönelerek güneş enerjisinden daha çok verin vaat ediyor. Geceleri yansıyan ay ışıkları ve bulutlu günlerde az miktarda var olan güneş ışıklarını dahi kullanabiliyor. Tasarımın mucidi Alman Mimar Andre Broessel henüz geliştirme aşamasında olan projesinin yapılabilirlik için öngördüğü yatırımın iki katını sponsorlar tarafından elde etmiş durumda. Buda demek oluyor ki yakın zamanda bu tarz tasarımlar ticari hayata girmiş olacak.

          

Kişisel görüş olarak bahsetmek istediğim bir nokta var. Bunlardan ilki projenin uygulanabilirlik ve estetik yönü.. Proje her ne kadar standart güneş panellerinden çok çok daha verimli olsa da boyutu yönünden bence şuan ki haliyle kişisel kullanıma uygun değil ancak ticari amaçlar için devletler tarafından kurulan santrallerde çokça iş yapar kanaatindeyim.

Umuyorum ki bu ve benzeri projeleri daha çok görürüz ve bu projeler en kısa zamanda hayata geçilir. Böylece gelecek nesillere biraz daha güzel bir dünya bırakma şansımız artar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.