AdBlock Detected

Bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz gibi görünüyor!

Ekibimiz bu web sitesinde kaliteli içerik üretmek için gerçekten çok çalışıyor ve reklam engellemeyi etkinleştirdiğinizi fark ettik. Reklam engelleyiciyi kapatarak içerik üretmeye devam etmemize destek olabilirsiniz.

Kum saati

Merhaba dostlar..
     Bir anlığına elinizde sihirli bir kum saati olduğu düşünün. Bu kum saatini her alt üst yaptığınız da sizin için o an zaman duruyor. Kum saatinin tüm kum tanelerinin akması bir saat sürüyor ve bu saati her gün yalnızca bir kez kullanma hakkınız var.
     Yer yüzünde hele de şimdi ki günler de böyle bir kum saatine sahip olmak için çok fazla şey harcanabilir. Çünkü bu günler de herkes zamanın azlığından şikayetçi. Herkes bir şeylere yetişmek için koşturuyor… Ancak hiç kimse zaman elindeyken kıymetini bilemiyor. Çoğumuz şu an ya yarını planlıyoruz yada dünü tartışıyoruz ancak çok azımız anın değerinin farkına varıp geçen her dakikanın kıymetini bilebiliyor… Neyse bu da başka bir yazı konusu olur asıl mevzumuza geri dönelim. Kum saatine.
     Şimdi ben size aslında hepimizin bu sihirli kum saatine sahip olduğumuzu söylesem, muhtemelen ilk başta bana inanmazsınız ancak size bunu matematiksel ispatıyla anlatacağım. Zira matematik genellikle yalan söylemez. Genellikle diyorum çünkü bazen iki kere ikinin dört yapmadığı anlar olabilir… Başlıyorum o zaman.
     Bir insanın günde 8 saat uyuduğunu düşünelim. Şimdi google de arattırdım ülkemizde ortalama insan ömrü 75 yılmış. Yani bir insan bazı bilim insanlarının tavsiye ettiği gibi günde 8 saat uyuyarak 75 yıl yaşarsa bir yılda 120 gününü 75 yılda ise yaklaşık 25 yılını uyuyarak geçirmiş oluyor. Sizce de korkutucu bir sayı değil mi? Şimdi gelelim kum saatimize, kum saatini her çalıştırdığımız da bize ekstra bir saat kazandıracaktı ya biz o 1 saati uykumuzdan çalsak nasıl olur? Hemen bir hesap yapalım. Günde yalnızca 1 saat az uyuduğumuzu düşünürsek, yılda 15 gün 75 yıllık ömrümüzde ise ortalama 3 yıl kazanmış oluruz. Yani günde 8 saat uyuyan insan 75 yıl yaşarken günde 7 saat uyuyan insan aslında 78 yıl yaşamış olacak. Günde 6 saat uyursa yaklaşık 81 yıl yaşamış olacak. Şimdi bazıları “olur mu öyle şey bilim insanları günde 8 saat uyumamız gerektiğini söylüyor 8 saat uyumaz isek beynimiz çalışmaz dinlenemeyiz gelişemeyiz” diyecek. Ancak; aynı bilim insanları 2016 yılında yayımlanan çeşitli makalelerde bir insana günde 5-6 saat uykunun yeterli olabileceğini söylüyorlar. Peki bizi yıllarca 8 saat uyumaya alıştıran bilim insanları nerede, onlara ne oldu? Aslında onlar da kendi bilimsel projelerini tamamlamak için günde 5 6 saat uyudular hatta yeri geldi bu sayı 3 saatlere kadar düştü ancak bizlere 8 saat uyumamız gerektiğini söylediler, neden mi? Bu soruyu çok sevdiğim bir sözle cevaplamak isterim. “Başarılı insanlar az uyumazlar, az uyuyan insanlar başarılı olurlar”, demişti bir programda Erdal DEMİRKIRAN. Bunun yeterli bir cevap olduğunu düşünüyorum. Eğer hala bu insanla tanışmayan ve bu konuyu daha çok merak edenler varsa hemen “Sadece aptallar  8 saat uyur” kitabını bulup okumalarını tavsiye ederim. Ben çocukluğumdan beri uykuyla arası çok iyi olmayan bir insandım ancak olayın felsefesini anlamam bu kitabı okuduktan sonra oldu. Kitapta yeterince ayrıntı verildiği için ben şuan her ayrıntıya girdiğimde kitaptan bir şeyler yazmış olacağım bu yüzden yavaştan yazıyı burada bitirelim. 
     Bazen sizi bir arkadaşınız arar ve ne yapıyorsun? diye sorduğunda zaman öldürüyorum cevabını veririz. Yer yüzünde belki de telafisi olmayan tek olguyu nasıl da hiç düşünmeden öldürebiliriz? Eğer ki bu yazıyı okuyorsan artık zaman bana yetmiyor diye bir bahanenin arkasına sığınma şansın kalmadı. Başarılı olmak için istediğinizi almak için önümüzde ki tek engel aslında yine biziz. Yeterince istiyorsan ve buna inanıyorsan inan ki yapabilirsin. Bunu nereden mi biliyorum ben yaptım, istedim fedakarlık yaptım gittim ve aldım. Oturup bana gelmesini beklemedim şansıma küsmedim ve vazgeçmedim. İnan bana ben yapabildiysem sen çok daha iyisini yaparsın. Yeter ki her gün yanımızda taşıdığımız kum saatinin aslında ne kadar kıymetli olduğunu bilelim ve onu kullanalım. Son bir şey “Hayatta nedenleriniz bahanelerinizden büyük olursa başarılı olursunuz”.
Kendinize iyi bakın..

Arkadaşlar bu paylaşımı faydalı bulduysanız lütfen sosyal medya hesaplarınızda paylaşınız ve destek olmayı unutmayınız..Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.