AdBlock Detected

Bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz gibi görünüyor!

Ekibimiz bu web sitesinde kaliteli içerik üretmek için gerçekten çok çalışıyor ve reklam engellemeyi etkinleştirdiğinizi fark ettik. Reklam engelleyiciyi kapatarak içerik üretmeye devam etmemize destek olabilirsiniz.

Küresel Isınma

 

– Küresel ısınma hakkında ne düşünüyorsunuz?

+ Küresel ısınma….. Sobanın yerini tutmuyor!…

Sizinde küresel ısınma hakkındaki fikirleriniz bu esprili videodaki kadarsa herhangi bir şeyler  okumanın size biraz da olsa fayda sağlayacağı düşüncesinde bulunarak-tan böyle bir yazı yazma gereği hissettim.

Yıllardır küresel ısınmanın arttığına dair çeşitli haberler yapılma ve çeşitli yollarla insanların bu konuya olan ilgisinin arttırılması yönünde çalışmalar düzenlenmektedir. Benim bu konu hakkında ki asıl bilgilenmem ise 2004 yılı yapımı olan yarından sonra filmini izledikten oldu.

Filmde eriyen kutupların okyanuslara kattığı tatlı su miktarının denizlerde ki tuzluluk oranını değiştirdiği ve böylece mevsimlerde anormal derecede değişimler olduğundan bahsediliyordu. (İzlemeyen varsa mutlaka izlesin). Değişen mevsimler dünyaya buzul çağını yeniden geri getiriyor ve hazırlıksız olan canlıların birçoğu soğuktan telef oluyordu.

Tabi ki küresel ısınmayı bu kadar kolay tanımlamak bayağı ironik bir yaklaşım olurdu.

Küresel ısınma Avrupa’da 18. ile 19. yüzyıllarda patlama yaşayan sanayi devrimi ile başlayan bir dönemdir. Öncelikle olaya tanımsal olarak bakacak olursak küresel ısınma, başlıca atmosfere salınan gazların neden olduğu düşünülen sera etkisinin sonucunda, Dünya üzerinde yıl boyunca kara, deniz ve havada ölçülen ortalama sıcaklıklarda görülen artışa verilen isimdir.

Burada bahsi geçen terimlere bakacak olursak küresel ısınma filmde anlatılan gibi yalnızca buzulların erimesi ile oluşan bir olay değil, buzulların erimesi zaten kürsel ısınmanın bir sonucu olarak karşımıza çıkmış oluyor.

Yazımın burasına kadar gelmişseniz küresel ısınma hakkında az çok bilgi sahibi olmuş oldunuz. Şimdi konu döndü dolaştı yine bize geldi. Biz küresel ısınma için neler yapabiliriz. Aynaya baktığınızda gördüğünüz insan her ne kadar dünya üzerinde küçük bir zerre dahi olsa, aslında bu konuda oluşturabileceğimiz etki kapladığımız alanın katbekat üzerinde bir potansiyele sahiptir. Öncelikle bizler birer birey olarak yapabileceklerimizin farkına varmalıyız ve en önemlisi farkına vardığımız konularda harelete geçmekte daha da fazla geç kalmamalıyız.

“Zalimler koşuyorsa, iyiler en azından yürüyebilmeli..”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.